Finsko je vůbec první zemí Evropy, kde proběhlo testovaní doručení pošty pomocí dronů v obydlené oblasti. Testování trvalo čtyři dny a probíhalo od 2. září 2015 na trase Helsinky – Suomenlinna. Suomenlinna je ostrovní pevnost vzdálená od centra města 5 km.

Při testu se převážely zásilky, které nevážily více než 3 kg. U listů a dopisů se ale drony nečinily, ty byly převážené tradiční cestou po vodě. Hlavním důvodem pro testování je podle Jukka Rosenberga (Senior Vice Prezidenta balíkových a logistických služeb v Posti) zrychlení a zkvalitnění služeb pro obě strany. Skupina Posti Group má navíc podporu jak ve finské legislative, tak v orgánech veřejné správy. Ty totiž podle Posti ve Finsku výrazně podpořují využití nových technologií pro transport.

A jak vůbec probíhal první poštovní let drona?

Dron se zásilkou vzlétl vcelku bez závad, ale přistání bylo trochu vzdálenější od původního místa určení. V tom původně plánovaném se totiž nečekaně zhromaždil dav lidí, a společnost nechtěla riskovat jejich bezpečnost. Tá je totiž vždy na prvním místě.

I když první dron se zásilkou přistál o něco dále, než se původně plánovalo, zásilka byla nakonec úspěšně předána do rukou ministryně dopravy a komunikace, Anne Berner. Zdá se, že na obloze tak zanedlouho nebudeme vídat jenom drona s kamerou, ale také drony s poštovní zásilkou :)

Na video z průběhu testování se můžete podívat tady: https://www.youtube.com/watch?v=712Pt2x8ixQ