Jaký je rozdíl mezi těmito dvěma létajícími esy? To je otázka, kterou si klade mnoho lidí se zájmem o drony. Rozhodli jsme se je proto pro vás porovnat. Trápí vás obraz, výdrž baterie, hmotnost nebo ovládaní dronů s HD kamerou? Čtěte dál, postupně si projdeme všechny důležité rozdíly.

Kamera a obraz

Z hlediska číselných parametrů není mezi oběma drony příliš velký rozdíl. DJI Inspire 1 stejně jako DJI Phantom 3 mají oba 12 Mpix a 4K rozlišení při 30 FPS. Hlavní rozdíl je pozorovatelný až při záběrech pořízených oběma typy dronů. Inspire 1 je totiž schopný zachytit kompletní 360° pole díky čemu nedochází k narušení videa. U Phantoma 3 se kvadrokoptéra natočí celá a následné úpravy se dělají až v postprodukci, což může způsobit nekonzistentní poměr stran.

Inspire 1 and Phantom 3

Odnímatelná kamera

Důležité při koupi drona je také zvážit, jestli chcete odnímatelnou kameru nebo ne. Výhodou je možnost fotit hladké záběry i ze země, nevýhodou určitě cena. V každém případě odnímatelnou kamerou disponuje dražší Inspire 1.

Ovládaní

Velkým rozdílem mezi oběma typy dronů je ovládaní. Zatímco při Phantom 3 se dron i kamera ovládá jedním ovládáním, u Inspire 1 je možnost duálního ovládaní. Je-li libo může jeden člověk ovládat drona a druhý kameru. Ke kameře Inspire 1 je navíc za vyšší cenu přístupných až 6 ovládaní ke kameře drona, což se hodí při natáčení profesionálních leteckých snímků a při kinematografii, kdy je potřeba natočit předem naplánované záběry.

Sledování a HDMI výstup

Dalším rozdílem mezi Inspire 1 a Phantom 3 je port. Ovládání Inspire 1 obsahuje mini-HDMI port, který u dronu Phantom 3 chybí. Díky mini HDMI portu je možné sledovat živý přenos z kamery na mobilním zařízení, FPV brýlích nebo obrazovkách. Dokonce je možné díky němu nahrávat a také vysílat živě (třeba do televize), klidně i v 4K rozlišení. Důležité je však také říct, že i když Phantom 3 nemá HDMI výstup, i tak je možné sledovat 720p video v reálném čase na zařízení iOS nebo Android pomocí aplikace DJI GO.

Váha, velikost a stabilita ve vzduchu

V tomhle bodu je lepší raději zvážit jak drona vlastně chcete používat. Rádi cestujete? Pak je pro vás lepší volbou Phantom 3, který je lehčí a díky tomu se i lépe přenáší. Chcete raději odolnějšího drona do silnějších povětrnostních podmínek? Pak vsaďte na 2x těžší Inspiro 1.

Výdrž baterie

Oba letouny využívají inteligentní letové baterie. Inspire 1 pří základní velikosti baterie 4500 mAh vydrží létat 18 minut, při rozšířené kapacitě baterie na 5700 mAh je to až 22 minut letu. Phantom 3 je při odlišném typu baterie velikosti 4480 mAh schopný létat až 23 minut, ale je přitom nutné myslet taky na to, že při silnějších větrech se baterie bude vybíjet rychleji, což znamená kratší dobu letu.

Let

Díky velikosti, váze, struktuře, motorům, vrtulím a rychlosti je let s Inspire 1 stabilnější a kvalitnější než let s Phantom 3. Dron Phantom 3 je vyrobený z plastu a je citlivější na silnější vítr. Jde však o velmi kvalitního drona, který se jednoduše přenáší, snadno se s ním létá a pořizuje hezké hladké záběry. Je proto vhodnější spíše pro začátečníky.

Naproti tomu dron Inspire 1 je vhodnější spíše pro profesionály. Zasloužili se o to především pevnější materiál, silnější stabilita, duální ovládaní a možnost živých přenosů díky kabelu HDMI. Ovládaní je trošku náročnější a také jeho cena je výrazně vyšší.

Oba drony jsou mimo jiné vybaveny technologií Vision Positioning, která zajišťuje stabilní let uvnitř budov, blízko u země a v oblastech se slabým GPS signálem. V těchto ohledech jsou si oba drony velice podobné.